ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціально-педагогічна робота в закладах освіти інклюзивної орієнтації»

27–28 квітня 2016 року відбулась ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція „Соціально-педагогічна робота в закладах освіти інклюзивної орієнтації”, організатором якої виступив Хмельницький інститут соціальних технологій Університету „Україна” в партнерстві з Представництвом Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні.

Метою науково-практичного заходу стало обговорення та визначення загальних стратегій вирішення існуючих проблем щодо впровадження принципів інклюзивної освіти та вдосконалення змісту і форм соціально-педагогічної роботи з дітьми та молоддю з особливими потребами в інтегрованому освітньому середовищі.

Актуальність тематики конференції не викликає сумнівів, адже в Україні зареєстровано більше 3 млн. інвалідів та невтішними є прогнози динаміки росту числа інвалідів, особливо в осіб молодого віку.

Під час роботи конференції обговорювались питання, що стосуються проблем соціально-педагогічної роботи з дітьми та молоддю з особливими потребами в закладах освіти інклюзивної орієнтації; нормативно-правового, матеріально-технічного та інформаційного забезпечення інтегрованого та інклюзивного навчання; організації підготовки фахівців соціальної сфери для роботи з особами означеної категорії; а також актуальні аспекти використання досвіду роботи зі студентською молоддю з особливими потребами до подолання викликів, із якими стикаються воїни АТО.

У заході взяли участь представники органів місцевого самоврядування: секретар Хмельницької міської ради М. Кривак та директор Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів В. Карапозюк, а також представниця громадської організації „Творча сотня „Рух до перемоги”, журналістка, письменниця та волонтер у зоні АТО О. Радушинська.

З числа вищих навчальних закладів окрім базової структури Університету „Україна” та Хмельницького інституту соціальних технологій були представники Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова (м. Київ), Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана (м. Київ), Львівського національного університету імені Івана Франка (м. Львів), Луганського наці

 

онального університету імені Тараса Шевченка (м. Старобільськ), Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (м. Кам’янець-Подільський) та Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії (м. Хмельницький).

Окрім науковців у конференції узяли активну участь фахівці-практики інтегрованої та інклюзивної освіти, зокрема це представники Хмельницької спеціальної загальноосвітньої школи №33, Хмельницької школи-інтернату №2, Центру реабілітації „Родинний затишок”, Спеціалізованої загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 8 м. Хмельницького, а також представниця громадської організації „Творча сотня „Рух до перемоги”, журналістка, письменниця та волонтер у зоні АТО – О. Радушинська.

Найбільш цінними висновками в результаті участі в обговореннях конференції стали ідеї секретаря Хмельницької міської ради М. Кривака, який зауважив, що на рівні міста будуть розроблятися та реалізовуватися програми, що спрямовані на створення інклюзивного простору, а саме: планується встановлення додаткових звукових піших переходів для людей із вадами зору, буде продовжуватися облаштування інклюзивного дизайну будівель (освітніх, медичних, культурних та інших громадських закладів) із урахуванням потреб осіб із обмеженнями опорно-рухового апарату, крім того влада постійно буде підтримувати заклади інклюзивної освіти та створювати умови для їхнього розвитку.

Ще одним вагомим зауваженням секретаря Хмельницької міської ради стала ідея внести зміни на рівні засідання Хмельницької обласної ради щодо введення до штатного розпису реабілітаційних центрів м. Хмельницького та області посади „реабілітолог” та „соціальний працівник” для надання більш якісної комплексної допомоги соціально-вразливим верствам населення, зокрема людям із особливими потребами. Директор Хмельницького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів В. Карапозюк пообіцяв підняти питання на рівні міста та області щодо впровадження фінансування програм для надання соціально-реабілітаційних послуг соціально-вразливим категоріям населення, зокрема інвалідам, а також особам, які постраждали в результаті воєнного протистояння в зоні АТО.

В цілому за результатами обговорення учасники конференції дійшли висновку, що настав час перейти від теоретичних міркувань на тему інклюзивної освіти, до обміну практичним досвідом реалізації програми впровадження інклюзивного навчання. Для цього необхідно:

– створити і налагодити роботу інклюзивного освітнього простору: загальноосвітня школа – вищий навчальний заклад як системи постійних соціальних контактів і конструктивної співпраці учасників навчально-виховного процесу різнорівневих закладів освіти, спрямованих на забезпечення якісної освіти і оптимальної соціалізації учнівської і студентської молоді з особливими потребами;

– впровадження фінансування програм для надання соціально-реабілітаційних послуг соціально-вразливим категоріям населення;

– введення до штатного розпису реабілітаційних центрів посади „реабілітолог” та „соціальний працівник” для надання більш якісної комплексної допомоги соціально-вразливим верствам населення;

– на базі інституту створити умови для надання психологічної та фізичної реабілітації для воїнів, які перебували у зоні АТО, з метою активної соціалізації.

УСІ ФОТО ТУТ ◄